Regional Policy
>> English Language >> German Language >> Polish Language >> Russian Language
W 10 krokach ku nowej polityce regionalnej.
Prezentacja innowacyjnego programu w Brukseli na konferencji z członkami Parlamentu Europejskiego i komisarzem UE - Johannesem Hahn.
Parlament Hanzeatycki przedstawia kompaktową strategię odnośnie innowacyjnej polityki regionalnej w obszarze nadbałtyckim. Kluczowymi elementami są kooperacja międzynarodowa, dostosowane do potrzeb wspieranie innowacji - i obejmujące obszar nadbałtycki - wyrównanie finansów.
Region Morza Bałtyckiego ma mocnych konkurentów w postaci innych regionów na świecie jeżeli chodzi o przyjmowanie przedsiębiorstw, wykwalifikowaną siłę roboczą i dobrobyt. Polityka regionalna próbuje wzmocnić konkurencyjność obszaru nadbałtyckiego, a wyrazem tych starań jest strategia nadbałtycka UE. Jednakże w aktualnej formie są one niewystarczające.
Dlatego też Parlament Hanzeatycki przedłożył nową strategię dla regionu Morza Bałtyckiego, dzięki której można zapewnić innowacje, wzrost i dobrobyt. Strategia została opracowana w ramach dofinansowanego przez UE projektu „BSR-QUICK” razem z 39 partnerami (izby zawodowe, uniwersytety, administracja publiczna) ze wszystkich krajów Morza Bałtyckiego. Dzięki tej strategii, część z regionów ma okazję w pełni wykorzystać swój potencjał, z czego ponadto profitować będzie cały obszar nadbałtycki.

Przewodniczący Parlamentu Hanzeatyckiego Jürgen Hogeforster przekazał 10-punktowy program komisarzowi UE do spraw rozwoju regionalnego, Johannesowi Hahn 16 listopada 2012 roku na konferencji w Brukseli.
Strategia w skrócie:
1. Kooperacja i integracja
Intensywna kooperacja między krajami i regionami obszaru nadbałtyckiego jest bezwzględnie konieczna i musi być rozbudowywana. Kooperacja jest źródłem innowacji, wzmacnia konkurencyjność regionu i tworzy przełomowe minima dla rynków.
2. Regionalna konkurencja i wyrównanie finansów
Kooperacja nie oznacza rezygnacji z konkurencji, lecz połączenie silnych stron w celu osiągnięcia optymalnego rozwoju poszczególnych lokalizacji i regionów. Wyrównanie finansowe między regionami mocniejszymi i słabszymi finansowo leży w interesie regionów dających, jak też i biorących.
3. Równe warunki życiowe i funkcjonalny podział pracy
Równoważność może odnosić się tylko do kilku warunków podstawowych. Do tego musi dojść uzgodniony podział pracy między lokalizacjami i regionami stosownie do ich silnych stron, tak aby się wzajemnie uzupełniały. Dzięki temu wspierane są posz-czególne regiony i cały obszar nadbałtycki.
4. Własna kultura i regionalne poczucie własnej wartości
Jednolita kultura jest nonsensem; szkodzi ludziom i gospodarce. Różnorodność wspiera kreatywność, a tym samym innowacje. Konieczne jest wyważenie między regionalną świadomością a oszacowaniem wartości różnorodności obszaru nadbałtyckiego.
5. Potencjał wewnątrzustrojowy i inteligentna specjalizacja
Powinno się konsekwentnie inwestować w rozwój właściwych dla regionów silnych stron. Dzięki wspieraniu właściwych obszarowo potencjałów również tereny wiejskie odnotują wzrost i zapobiegną odpływowi ludności.
Przesłankami ku temu są: kooperacja pomiędzy obszarami rolniczymi a centrami aglomeracyjnymi, jak również dobre połączenia komunikacyjne i intensywne połączenie w sieci.
6. Regionalne obiegi gospodarcze i intensywny rozwój zasobów
Regionalne obiegi gospodarcze muszą mieć priorytet. Konsekwentny rozwój zasobów miejscowych przedsiębiorstw zapowiada sukces gospodarczy i jest równocześnie najbardziej skutecznym instrumentem przyciągania nowych firm. Wykwalifikowani pracownicy, duch przedsiębiorczości, własna inicjatywa i kreatywność są najważniejszymi wewnątrzustrojowymi potencjałami regionu i należy je wspierać.
7. Małe i średnie przedsiębiorstwa i sieci
Małe i średnie przedsiębiorstwa wzmacniają rozwój regionalny, tworzą miejsca pracy, dlatego też muszą mieć najwyższą rangę. Należy rozwijać i wzmacniać izby zawodowe jako centralne instytucje wsparcia klasy średniej. One z kolei muszą zadbać o kompletne zaopatrzenie infrastrukturalne w regionach.
8. Innowacje i partnerstwa naukowe
Aby wzmocnić innowacyjność, należy zdecydowanie poprawić współpracę między szkołami wyższymi a przedsiębiorstwami klasy średniej. Izby zawodowe mogą objąć tutaj funkcję pośrednika i zabezpieczyć zaopatrzenie terenów wiejskich. Dla obszarów z wyróżniającymi się szansami na wzrost powinno opracować się właściwe tematycznie centra kompetencji dla klasy średniej.
9. Decentralizacja i samodzielność
W reakcji na globalizację wytwarza się silniejsza regionalizacja i decentralizacja. Rozwój ten powinno się koniecznie wspierać. Obiegi regionalne i lokalne redukują koszty, umożliwiają wzrost i wspierają bezpośredni byt społeczny.
10. Koncepcja centrów i infrastruktura
Należy wzmacniać ofertę usług publicznych i prywatnych na terenach wiejskich. Nie musi to być wcale kosztochłonne: małe zdecentralizowane jednostki dzięki nowoczesnym technologiom, intensywnemu połączeniu w sieci, jak również rozwojowi kadr i organizacji staną się wyraźnie bardziej ekonomiczne. Manię wielkości należy zastąpić stosownie do zasady „small is beautiful”. Rozbudowa i utrzymanie dobrej infrastruktury komunikacyjnej zapewniają rozwój wszystkim centrom i regionom.
Johannes Hahn, komisarz UE do spraw rozwoju regionalnego przyjął obszerny program strategii na walnym zgromadzeniu projektu QUICK w Brukseli i złożył podziękowania: „Parlament Hanzeatycki przyczynia się w wartościowy sposób do osiągnięcia celów strategii nadbałtyckiej UE, przede wszystkim do wzrostu dobrobytu w regionie”.
Tak jak Parlament Hanzeatycki, również Tunne Kelam, poseł do Parlamentu Europejskiego i członek Baltic Europe Intergroup postulował silniejszą współpracę krajów obszaru nadbałtyckiego, a równocześnie pochwalił pracę Parlamentu Hanzeatyckiego: „Państwa konferencja w Brukseli jest dla nas zachęcającym sygnałem.”
Program strategiczny pojawił się pod tytułem „Strategy programe for innovation in regional policies in the Baltic Sea Region” jako książka z serii publikacji Baltic Sea Academy.
Parlament Hanzeatycki
Parlament Hanzeatycki jest związkiem 50 izb przemysłowych, handlowych i rzemieślniczych, jak również innych instytucji wspierających klasę średnią z całego obszaru nadbałtyckiego. Członkowie mają łącznie pod opieką około 450.000 małych i średnich przedsiębiorstw. Celem Parlamentu Hanzeatyckiego jest wspieranie przedsiębiorstw klasy średniej z obszaru Morza Bałtyckiego i wzmacnianie konkurencyjności regionu.
W razie pytań sekretariat Parlamentu Hanzeatyckiego chętnie służy Państwu pomocą:
Hanse-Parlament e.V.
Blankeneser Landstr. 7, 22587 Hamburg, Germany
phone: +49 40 822447-0
email: Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann.
www.hanse-parlament.eu
More information can be found in the book „Strategy Programme for innovation in regional policies in the Baltic Sea Region” (texts printed in English, German and Polish language)